ISSV delegatsiyasi Budapeshtda
17-19-may kunlari sanoat zonalarini boshqarish va rivojlantirish, ulgurji va chakana savdo tarmoqlari, infratuzilma va yo‘l qurilishi, raqamlashtirish, energetika, elektr jihozlari ishlab chiqarish, loyihalarni moliyalashtirish sohalarida Sharqiy Yevropa bozorida yetakchi bo‘lgan yirik Vengriya kompaniyalari rahbarlari bilan muzokaralar o‘tkazildi.
Oʻzbekiston ishbilarmon doiralari vakillari ham ishtirok etgan uchrashuvlarda toʻgʻridan-toʻgʻri investitsiyalar, ilgʻor tajriba va texnologiyalarni jalb etgan holda qoʻshma investitsiya loyihalarini amalga oshirish boʻyicha kelishuvlarga erishildi.
Qo‘shilgan qiymatga ega bo‘lgan talab yuqori bo‘lgan mahsulotlar ishlab chiqarish va istiqbolli bozorlarga imtiyozli eksport qilish imkoniyatini ta’minlashga qaratilgan bir qator loyihalar bo‘yicha amalga oshirishning dastlabki bosqichlarida maxsus sanoat zonalari hududida ishlab chiqarishni mahalliylashtirish chora-tadbirlari kelishib olindi.
Erishilgan kelishuvlar Oʻzbekiston-Vengriya koʻp qirrali hamkorlik dasturlariga kiritiladi. Ularga alohida loyiha menejerlar biriktirilib, loyihalarning har bir bosqichini amalga oshirishni nazorat qilish mexanizmlari joriy etiladi.

A delegation led by the Minister of Investment, Industry, and Trade of Uzbekistan, Laziz Kudratov, continues its working visit to Budapest
2025-05-20 08:55:00 / News
From May 17 to 19, a series of meetings were held with the heads of major Hungarian companies that are market leaders in Eastern Europe across various sectors, including industrial zone management and development, wholesale and retail trade networks, infrastructure and road construction, digitalization, energy, electrical equipment manufacturing, and project financing.
During these meetings, which also included representatives of Uzbekistan’s business community, agreements were reached on the implementation of joint investment projects. These projects will involve direct investments, as well as the transfer of advanced expertise and technology. For several initiatives aimed at the production of high value-added and in-demand goods with potential preferential export to promising markets, specific measures for localizing production within special industrial zones at early implementation stages were agreed upon.
The agreements reached will form the foundation for a comprehensive Uzbek-Hungarian cooperation program. This program will assign dedicated project managers and introduce monitoring mechanisms to ensure effective execution at each stage of the projects.